Cochrane, Lt.-Gen. Douglas Mackinnon Baillie Hamilton 12th Earl of Dundonald

Male 1852 - 1935  (82 years)


Personal Information    |    Notes    |    All    |    PDF

  • Name Cochrane, Douglas Mackinnon Baillie Hamilton 
    Prefix Lt.-Gen. 
    Suffix 12th Earl of Dundonald 
    Born 29 Oct 1852  Scotland Find all individuals with events at this location 
    Gender Male 
    Died 12 Apr 1935  Wandsworth, London, England Find all individuals with events at this location 
    Person ID I21864  GrangerMusgrave
    Last Modified 27 Nov 2016 

    Father Cochrane, Thomas Barnes 11th Earl of Dundonald,   b. 18 Apr 1814,   d. 15 Jan 1885  (Age 70 years) 
    Mother Mackinnon, Louisa Harriet,   d. 24 Feb 1902 
    Married 1 Dec 1847 
    Family ID F14611  Group Sheet  |  Family Chart

    Family Bamford-Hesketh, Winifred,   b. 1860, Torquay, Devon, England Find all individuals with events at this location,   d. 17 Jan 1924  (Age 64 years) 
    Married 18 Sep 1878  St Asaph Denbighshire Wales Find all individuals with events at this location 
    Children 
     1. Cochrane, Lady Jean Alice Elaine,   b. Mar 1888, St. George Hanover Square, Mayfair, London, England Find all individuals with events at this location,   d. 5 Jan 1955  (Age ~ 66 years)
    Last Modified 27 Nov 2016 10:52:12 
    Family ID F14615  Group Sheet  |  Family Chart

  • Notes 
    • Lt.-Gen. Douglas Mackinnon Baillie Hamilton Cochrane 12th Earl of Dundonald was invested as a Member Royal Victorian Order (M.V.O.) in 1878 4th Class.
      He fought in the Sudan Campaign on the Desert March Relief of Khartoum where he was despatches in despatches.
      He gained the rank of Lieutenant-Colonel.
      He succeeded to the title of 12th Earl of Dundonald [S. 1669] on 15 January 1885.
      He succeeded to the title of 12th Lord Cochrane of Dundonald [S. 1647] on 15 January 1885.
      He succeeded to the title of 12th Lord Cochrane of Paseley and Ochiltrie [S. 1669] on 15 January 1885.
      He held the office of Representative Peer [Scotland] between 1886 and 1922.
      He was invested as a Companion Order of the Bath (C.B.) in 1896.
      He was commander of the Mounted Brigade Natal Army and 2nd Cavalry between 1899 and 1900.
      He fought in the Boer War where he was mentioned in despatches six times.
      He was invested as a Commander Royal Victorian Order (C.V.O.) in 1901.
      He gained the rank of Major-General.
      He was commander of the Canadian Militia between 1902 and 1904.
      He was invested as a Knight Commander Royal Victorian Order (K.C.V.O.) in 1907.
      He gained the rank of Lieutenant-General.
      He was invested as a Knight Commander Order of the Bath (K.C.B.) in 1913.
      He fought in the First World War.
      He was Colonel of the 2nd Life Guards.
      He gained the rank of Honorary Colonel in the service of the 91st Canadian Highlanders.
      He gained the rank of Honorary Colonel in the service of the Camel Corps.


Home Page |  What's New |  Most Wanted |  Surnames |  Photos |  Histories |  Documents |  Cemeteries |  Places |  Dates |  Reports |  Sources